Nový přírůstek do teplárenské soustavy: bytový dům Fragment

Představujeme vám další připojený objekt do teplárenské soustavy. A protože je opravdu originální, přinášíme vám k němu kromě základních informací i rozhovor s jeho tvůrci.

Fragment je architektonicky unikátní projekt nájemního bydlení investiční společnosti Trigema zasazený do nej­originálnější pražské čtvrti Karlín a navržený ateliérem Qarta ve spolupráci s Davidem Černým. Tvar budovy je pojatý jako ležící figura obklopená dalšími figurami, tedy sochami a jejich fragmenty. Ty znázorňují podporu jednoho druhým. ZEPTALI JSME SE…

DAVID ČERNÝ
autor soch

Co byste prozradil o svých sochách umístěných u budovy Fragment?

Hlavní socha váží 35 tun, je vysoká 24 metrů, má pohyblivou hlavu a jmenuje se Lilith. Lilith je jméno první ženy biblického Adama. Zrozena byla z popela stejně jako Adam, tím symbolizuje rovnoprávnost mezi mužem a ženou. V této postavě tedy nacházíme známky první eman-cipace v lidské historii. Další sochy jsou inspirovány nedalekou Invalidovnou, kde jsou umístěny fragmenty soch. Takže je tu Adamova noha, kterou Lilith vykopl z ráje, a ruka archanděla Gabriela.

MARCEL SOURAL
předseda představenstva společnosti Trigema

Architekti vás považují za osvíceného developera, který neváhá spojit architekturu s uměním, i když ví, že to nebude levné. Co vás k této myšlence přivedlo?

První myšlenka spojit náš developerský projekt s uměním vznikla, když jsme dokončovali dva bytové domy v Nových Butovicích, kterým jsme říkali SMART byty. Jako součást úprav veřejných prostor jsme chtěli mít na náměstí zajímavou sochu a tu nám vytvořil David Černý. Vzniklo mezi námi přátelství opakovaně stvrzené u piva v hospodě. Hovořili jsme o tom, jaká je škoda, že současné moderní stavby v sobě nemají zakomponované umění. A po čase jsme se dohodli, že to zkusíme dělat tak, jak se to dělalo v minulosti, kdy se každá stavba vyšperkovala nějakým uměleckým dílem. Budova Fragment je první velká budova, na níž spolupracujeme s Davidem Černým a architektonickým studiem Qarta už od počátku realizace.

Co byste popřál Pražské teplárenské k 30. výročí?

Jak se v současné době ukazuje, energie jsou klíčové pro existenci naší civilizace. Proto bych chtěl popřát Pražské teplárenské, aby se jí dařilo udržet náklady na výrobu tepla v přiměřené míře a aby dokázala zákazníkům poskytovat finančně dostupné služby. Jsem optimistický v tom, že se zanedlouho situace na trhu s energiemi zlepší.

JIŘÍ ŘEZÁK a DAVID WITTASSEK
architektonické studio Qarta Architektura

Socha Davida Černého váží přes 30 tun. Museli jste kvůli ní svůj návrh nějak upravovat?

JŘ: Když pracujete s umělcem od začátku, nemusíte žádný návrh posléze upravovat. Stavba a umělecké prvky se navzájem ovlivňují již od počátku. Díky tomu můžete dát projektu jednotnou filozofii. Věděli jsme, že se o stěnu bude opírat několik desítek tun vážící socha, a tak jsme tomu přizpůsobili základy a statiku budovy.

Proč jste Fragment od počátku budovali jako nájemní bydlení?

DW: Investor chtěl, aby dům zůstal dlouhou dobu zachován v dobrém stavu. A toho lépe dosáhnete, pokud máte vlastnictví pod kontrolou. Nájemní bydlení se navíc stává trendem. Není potřeba byt vlastnit, desítky let platit hypotéku a přijít o flexibilitu.

Prozradíte nám k projektu nějakou zajímavost?

JŘ: Nedoufali jsme původně, že by se podařilo zrealizovat první návrh, který jsme považovali za poměrně šílený. Poděkování tedy patří nejenom investorovi, ale i stavitelům, kteří takto náročnou budovu zvládli postavit, a v neposlední řadě i městu Praha, jež bylo k našemu návrhu vstřícné.

Jak hodnotíte dosavadní spolupráci s Pražskou teplárenskou?

DW: Pražská teplárenská nám hned několikrát vyšla vstříc. U budovy Fragmentu v prostoru pro sochu kvůli nám přehodila smyčku, což nám uvolnilo místo pro stavbu sochy. K úzké spolupráci došlo také na Proseku, kde jsme stoprocentně zastavěli celou malou parcelu poblíž metra. Nová budova má tři podzemní podlaží, druhé podzemní patro jsme netradičně využili pro vedení teplárenského potrubí. Ukázalo se, že Pražská teplárenská umí přicházet s inovátorskými řešeními. Je skvělé, když díky spojení technických odborníků a architektů může vzniknout nějaká stavba v místě, kde by to dříve kvůli infrastruktuře nebylo možné.

Co byste popřáli Pražské teplárenské k 30. výročí?

JŘ: Věřím, že Pražská teplárenská bude ve svém úsilí úspěšně pokračovat minimálně dalších sto let. Pochybuji totiž, že bychom do té doby přešli na jiné zdroje tepla. Centrální zdroje jsou tou pravou cestou i do budoucna.

DW: Přeji jí, aby byla i nadále tak vstřícná a pozitivní jako u našich dvou společných projektů.